Tarihi Yarımada İstanbul
0
(0)

İstanbul’da yaşıyorsanız veya gezmek için İstanbul’a gelmeyi planlıyorsanız pek çok yerde “Tarihi Yarımada ” kelimeleri ile muhakkak karşılaşmış, burası neresi acaba diye kendinize illa ki sormuşsunuzdur. Peki Tarihi Yarımada neresi?

Tarihi Yarımada veya Suriçi

İ.Ö 685 yılına tarihlendirilen Bizans,Roma ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış, deniz tarafında Haliç,Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı; kara tarafında ise Bizans dönemine ait şehirlerin korunması amacı ile inşa edilmiş şehir surları ile çevrili olan bölgeye verilen addır. Tarihi Yarımada neresidir veya nereyi kapsar sorusunun cevabı olarakta günümüzde Fatih ilçe sınırlarını kapsayan bölgeye verilen addır diyebiliriz.. Bu nedenle bu bölgeye “suriçi” de denilmektedir.

Tarihi Yarımada, ilk yerleşim yeri  Yunanlılar tarafından kurulmuş ve buraya “Byzantion” adı verilmiştir. Roma döneminde “Konstantinapolis” ismi ile bilinen kent; Osmanlı ile ilk defa “Dersaadet” ve sonrasında “İstanbul” olarak anılmıştır.

İstanbul Tarihi Yarımada’sı incelendiğinde kent dokusunun farklı nitelikte bölge ve yapılara sahip olduğu görülür. Tarihi Yarımada kent dokusundaki farklılıkların temelinde fiziksel ve sosyal faktörler rol oynar. Fiziksel koşullar kentin coğrafi konumunu ve doğal özellikleri, sosyal koşullar ile medeniyetlerin yaşam şekillerini etkileyen dini inançlar belirler.

İstanbul Tarihi Yarımada’nın; Haliç, Boğaz ve Marmara ile çevrili olması ona eşsiz bir özellik verdiği gibi stratejik önemde kazandırıyor.Bunu yanında Avrupa ve Asya arasında köprü görevi görmesi onu asırlar boyu medeniyetlerin beşiği olmuş Anadolu’nun (Küçük Asya) minik bir modeli yapıyor.

Tüm bu özelliklerin üstüne bir de Karadeniz’den açık denizlere açılan tek kapı olması; jeopolitik önemini katlayarak arttırıyor.

İSTANBUL’UN ADLARI

Bizans Öncesi ve Bizans Dönemi

Lygos (Plinius’a Göre)

Byzas (Byzans,Byzantion): İ.Ö 660

Antoneinia: İ.S 2.Yüzyıl

Nea Roma: İ.S 330

Constantinapolis: İ.S 337

Osmanlı Dönemi İstanbul

Konstantınniyye – Darüssaadet – Deraliye – Darüssaltanat

Tarihi Yarımada İstanbul tarihi

Tarihi Yarımada İstanbul tarihi

Günümüzde birçok cami,medrese,külliye gibi tarihi değeri olan mimari yapının yer aldığı Tarihi Yarımada; yerli yabancı pek çok turistin şüphesiz ki İstanbul’a geldiğinde ilk uğradığı noktalardan biridir. Tarihi Yarımada’da nerede kalınır, nerede konaklayabilirim diye düşünenler için ise;

İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi Yarımada’sının merkezindeki Sultanahmet, tarihle iç içe bir tatil için kusursuz bir konaklama bölgesi.

Şehre ilk kez gelenlere şiddetle tavsiye ettiğim bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet veriyor. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarındaki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultan Ahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor.

Tarihi Yarımada İstanbul

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy verilmedi! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için teşekkürler ...

Bu yayını lütfen sosyal medyada paylaşın!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir